„Miestas kaip tekstas. Beieškant Raudonmedžio rojaus“


Nuotraukos autorius: normalus, 2008 m. Iš: www.miestai.net. Citata: V. Sirijos Gira. 

Man, atvykusiam iš Vilniaus, Kaunas padarė labai savotišką įspūdį. Keisti arklių traukiami tramvajai, vadinami konkėmis; šūkaują ir vilioją klientus vežikai plačioje stoties aikštėje; mediniai aplūžę namai abipus gatvės, kuria važiavome į miestą. Vėliau toji gatvė pasikeitė – šalia aplūžusių namų, gal kiek padažytų ir paremontuotų, išaugo gražūs triaukščiai namai; kampinis, arčiausiai stoties, išdygo bene keturių aukštų, apačioje – restoranas, o viršuje – bordelis, žinoma, neoficialus; o ir mediniuose nameliuose, kuriuose įsisteigė maži viešbutėliai, meilės vaidilutės už prieinamą kainą priiminėjo nuoširdžius vyriškių atodūsius, padovanodamos netikras glamones ir autentišką sifilį. 
V. Sirijos Gira, Raudonmedžio rojus.

Prisipažinsiu, tai viena mano mėgstamiausių ekskursijų, gimusi dar 2015 m. Kauno gatvės meno festivalio „Nykoka“ proga. Mintis padaryti literatūrinę ekskursiją kilo atsitiktinai, atradus kiek daug Kauno yra įvairiuose grožiniuose tekstuose. Stoties rajonai – savita kiekvieno miesto dalis, kurios išskirtinumas neretai yra apibūdinamas stereotipais ir neigiamomis asociacijomis. Tačiau literatūra yra vienas iš faktorių, suteikiančių šiam Kauno rajonui naujų reikšmių.
1919 m. su šeima persikėlęs į Kauną, V. Sirijos Gira čia praleido visa savo jaunystę. Ir, kaip ir įprasta daugeliui jo amžininkų rašytojų, apie jaunystės miestą po Antrojo pasaulinio karo jis rašė su neslepiama nostalgija, palikdamas mums neįkainojamą šaltinį apie Laikinosios sostinės kasdienybę. Visuose nepelnytai primiršto V. Sirijos Giros kauniados tekstuose: „Buenos Aires“, „Aleksoto tiltas“, „Nakties muzika“, „Raudonmedžio rojus“, „Paskutinis sekmadienis“, šis Kauno rajonas ir būdingieji jo atributai: geležinkelio stotis, gatvės, išlikę pastatai, nebylios kapinės, spirito gamykla, pasirodo kaip centrinė ašis ir pagrindiniai vietos dvasią formuojantys ženklai. Daugelis miesto vietų autoriaus tekstuose aprašomi kone metraštininko tikslumu, gydytojo nuovokumu jaučiamas miesto pulsas, jautriai ir vaizdžiai perteikiama jo spalvų gama, kvapų ir skonių paletė.
Šioje ekskursijoje, į pagalbą pasitelkiami konkretaus rašytojo tekstus ir literatūrologų įžvalgas, keliausime apžiūrėti, ką įdomaus literatūrinis stoties rajonas mums pasakoja apie modernėjusį miestą ir laikiną sostinės būtį. Tai ekskursija, kurioje gidas tampa režisieriumi, supinančiu romanų, realios miesto erdvės ir savo asmeninio požiūrio gijas į vientisą pasakojimą.


Ekskursijos akimirka, 2015 m. 

Iš spirito gamyklos kamino, kitoje gatvės pusėje, kilo pilkų dūmų sruoga. Buvo girdėti, kaip stotyje pūškuoja garvežiai. Keistas tai buvo rajonas – čia pat kapinės su savo tyla ir dideliais lapojančiais medžiais aristokratiška Trakų gatvė, o iš kitos pusės – spirito gamykla, skurdi Šiaulių gatvė, virtinė bordelių Vytauto prospekte ir šurmulingas geležinkelis.
V. Sirijos Gira, Raudonmedžio rojus.

Bendra informacija:
  • Literatūrinė ekskursija su gidu;
  • Bendras maršruto ilgis – apie 2 km; įveikimo trukmė – 1,5–2 val.;
  • Ekskursija organizuojama ne mažesnei kaip 10 žmonių grupei.  

Ekskursijos maršrutas





© Miesto pasakotojas · THEME BY WATDESIGNEXPRESS